ورود / ثبت نام
پروفایل سوابق سفارش خروج
خرید اینستاگرامی خرید واتساپی

دسته بندی کالاها

ورود/ثبت نام
شماره موبایل خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

قبلا ثبت نام کرده اید، یا رمز عبور خود را وارد، یا گزینه های زیر را انتخاب نمایید.
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید، نیازی به ورود مجدد نمی باشد، با انتخاب کالا و فشردن دکمه تکمیل سفارش، پروسه خرید را ادامه دهید.
0 تومان
پیگیری سفارش


سابقه استفاده از بدلیجات و زیورآلات از کجا شروع شد و سیر تکاملی آن چگونه بوده است؟

انسان ها از کجا به فکر استفاده از زیورآلات افتادند؟

این همه زیور زیبا که در دست، گردن، بدن، انگشت و سایر نقاط اندام انسان ها آویزان هستند و موجبات تنوع بیشتر در چهره و زیبایی به وصف بانوان را در سراسر جهان فراهم کرده اند، از کجا آمده اند؟

همینجوری دیمی و بدون هیچگونه رگ و ریشه ایی به عرصه ظهور رسیده اند یا اینکه هر کدام عقبه و سبقه خاص خود را دارند؟

آیا در تمام طول عمر خود تا به حال برای یک بار هم که شده به این فکر کرده اید که انسان­ها از کجا به فکر استفاده از زیورآلات افتاده اند؟

یا اینکه چگونه یک جواهر برای نخستین بار در تاریخ بشریت کشف، طراحی، تولید و سپس ارزش گذاری شد؟

جواهرات فروهر باستانی


شواهدی وجود دارد که بر اساس آن ها می توان ابراز کرد که تاریخ و گذشته پر طم تراق جواهرات به می گردد به عصر پالئوتیک یعنی چیزی در حدود 30 هزار سال پیش از این در جهان آغاز شده است.

مهمترین موضوع قابل اثبات این است که جواهرات ساخته شده از سنگ ها و فلزات گرانبها هر کدام بازتاب سبک هنری دوره ای از تاریخ و منطقه ایی از جغرافیا بودند که به آن تعلق داشتند.

البته بعدها که استفاده از آن ها بیشتر شد، کمیاب شدند و به دربار و حرم سراهای پادشاهان راه یافتند، آنها علاوه بر اینکه به عنوان نمادها و نشانه های زیبایی به کار برده شدند همچنین به عنوان وسیله ای برای نمایش موقعیت اجتماعی طبقات حاکم و اشراف زادگان نیز تبدیل شدند.

انگشتر فروهر باستانی در خوزستان

اولین سنگ جواهر استفاده شده در تمام طول تاریخ

نقل و قول ها و بیانات آمده از اعماق تاریخ می گویند که اولین جواهری که بشر نخستین از آن استفاده کرد صدف های رنگارنگی بودند که از پوست انسان های بدست آمده از عصر حجر که به سیخ کشیده شده اند.

با گذشت دوران و اعصار متوالی، انسان ها به طراحی و ساختن زیورآلات در طراح ها و مدل های مختلف ادامه دادند، در ادامه پیشرفت های انجام شده، فلزات جدیدی را کشف کردند و آنها را با انگیزه های احساسی و دل و جان خود پردازش نموده و مورد استفاده قرار دادند.

به همین دلیل است که شاید اشتباه نباشد و خیلی بی راهه هم نرویم اگر که بگوییم جواهراتی که امروزه در دست بشر این روزها موجود است قدمتی به بلندای تاریخ بشر دارند!

لوح طلای کشف شده از جواهرات باستان

اولین نمونه های جواهراتی که در تاریخ بشر مذهبی و غیر مذهبی به دلایل اعتقادی و تلاش برای محبوبیت هر چه بیشتر، توجه عموم مردم آن دوران را تا به امروز به خود جلب کردند غالبا از سنگ ها، استخوان ها، صدف ها و عاج ها ساخته می شدند.

پس از آن به پیشرفته تر شدن تاریخ تکنولوژی و با شروع استخراج انواع فلزات گرانبها اعم از برنز، نقره و به ویژه طلا، مواد اولیه تغییر کردند و استفاده از انواع زیورآلات نیز شدت بیشتری یافته است.

مفهوم جواهرات انسان های اولیه

در ابتدای تاریخ که استفاده از زیورآلات با تأثیر مفاهیمی مانند مذهب، طلسم، جادو و خوش شانسی آغاز گردید، اهدافی مانند تقدیم به خدایان، ابراز ثروت، هدیه و جلوه زیبایی را دنبال می کردند و تنها و تنها برای همین منظورها استفاده می شدند.

تندیسی از جواهرات باستانی

از نمای دیگر اگر نظر کنیم، گونه های مختلف زیورآلات یک نمونه و یک جلوه ی زیبا و بسیار جامعی از هنر نیز می باشند که از دوران ماقبل تاریخ تا به اینکی که در آن هستیم از شرق و غرب دنیا مبتنی بر تمامی باورهای دینی، عشقی، فرهنگی و غیره جایگاهی با ثبات را برای خود ایجاد کرده اند.

گفته می شود که از آغاز عصر برنز تا به امروز فلز طلا نمادی بینهایت از قدرت و ثروت بوده است. طلایی که در هیچ شرایط طبیعی در فرآیند یونیزاسون و اکسیده شدن نمی شود و رنگ زرد روشن خود را از دست نمی دهد و شاید این تمام دلیل محبوبیت و نماد قدرت شدن ش باشد.

معمولا این فلز نجیب و با اصالت که اصالتی به قدر تمام تاریخ دارد، به راحتی قابل پردازش، شکل و ساختار دهی است، از اینرو مترادف با تاریخ جواهرات در نظر گرفته شده است.

سکه ایی از جواهرات باستانی

تاریخچه زیورآلات از گذشته تا قرن حاضر

با پیشرفت و توسعه تاریخ تمدن میسنی در کرت، گونه های مختلف بدلیجات و زیورآلات به کالاهایی تبدیل شدند که می توانستند معامله شوند.

در تواریخی حوالی میلاد و شاید قبل از میلاد مسیح و در قرن شانزدهم تمدنی با نام میسنی اقدام به تولید و فروش زیورآلات از طریق بازرگانان به مقاصد مختلف را آغاز کرده و شهرت پیدا کرد و در این باب گفته می شود بسیاری از این اکسسوری از طلا ساخته می شدند و فلز پایه آن ها معمولا طلا می بود.

اما بعدها و به لطف فتوحات و پیروزی های پی در پی اسکندر مقدونی در قرن چهارم، مقادیر زیادی طلا و جواهرات از سراسر دنیا به تاراج برده شد و به جغرافیای یونان باستان منتقل گردید.

در همین دوره از تاریخ، استخراج از معادن طلا در سرزمین های مادری اسکندر یعنی مقدونیه نیز بسیار رونق گرفت و این هر دو دلایلی برای پیشرفت بسیار زیاد صنعت طلاسازی و در این محدوده از تاریخ و جغرافیا گردید.

تندیس از جواهرات باستانی کوروش کبیر

اما در اواخر همان قرن چهاردهم میلادی، برای اولین بار مشاهده شد که در ساخت و طراحی جواهرات یونان باستان جایی برای انواع سنگ های معدنی رنگی قیمتی و ارزشی به غیر از طلا نیز باز شد و در تولید زیورآلات مختلفی از آن ها استفاده می گردید.

اکسسوری در مصر باستان

اما در گوشه دیگر تاریخ هنرمندان در مصر نیز بیکار ننشسته بودند و اولین گونه دستبندها، گردنبندها و تاج ها با زمرد و دیگر سنگ های رنگی وارداتی در کشور اهرام ثلاثه ساخته شدند.

بعدا و پس از فتح الفاوحات مسلمانان در کشورهای حوزه مدیترانه شرقی، توسط سربازان مسلمان در اواسط قرن هفتم، نیز آداب و رسوم زینتی محلی مانند قبل باقی ماندند و از بین نرفتند زیرا هنر در دست هرکه باشد زیبا خواهد بود و آنان نیز به هنرمندان پیشین احترام گذاشتند.

سابقه جواهرات در کشورهایی مانند آلمان

آلمانی ها نیز از جمله ملت هایی بودند که در به ثمر رسیدن تلاش های نوآورانه در زمینه تولید و ایجاد مدهای جدید زیورآلات زنانه و مردانه نقش به سزایی داشتند، از آن جمله می توان به برند مونت بلانک در عصر جدید اشاره کرد.

نقش فروهر تاریخی در شیراز

قرون وسطی صنعت جواهرسازی در کشور آلمان و سیار بخش های اروپا پیشرفت زیادی کرد و از جمله الهاماتی  که بر هنر آلمانی های اولیه قرون وسطی، به ویژه در طلاسازی، تأثیر گذاشت، طرحواره ها و پیکره های حکاکی شده و بازمانده از دوران باستان اروپایی، عشایر و حیوانات اروپایی آسیایی و سایر سبک های بیزانسی است.

گفته می شود در قرون 11 و 12 اروپای قرون وسطی، استفاده از جواهرات کم کم از بین عموم جامعه به طبقات بالاتر اجتماعی جوامع اروپایی ارتقا می یابد و در طبقات بالای جامعه بسیار رایج می گردد.

اکسسوری مردانه و زنانه در قرون وسطی

با توجه به آثار به جا مانده از قرون وسطی از قبیل نقاشی‌ها و توصیف‌های مربوط به آن دوره از تاریخ پر آوازه اروپا بر می آید که هم مردان و هم زنان و کودکان، دختران و پسران همگی از انواع زیورآلات استفاده می کرده اند.

اکثر این بدن آویزها قطعات کاربردی و زیبایی بودند که می توانستند از جنس طلا، نقره، و سایر فلزات و سنگ های گرانبها ساخته شوند.در آن دوران که شروع یک آغاز جدید در صنایع مختلف از قبیل صنعت جواهرسازی بوده است.

بسیاری از جواهرات و اکسسوری ها مانند کمربند، انگشتر، سنجاق سینه، سگک های شنل بزرگ، زنجیر کراوات زنانه، رابطه مستقیم و ارتباط تنگاتنگی با با سنو سال، لباس و استایل فرد استفاده کننده، داشتند.

انگشتر تخت جمشید

علاقه مردان به استفاده از زیورآلات در طی تاریخ

از گذشته باستان تاکنون مردانه کاربران اصلی انواع بدن آویزها بوده اند اما بهتر است بدانیم، حدودا 200 سال پیش در آمریکای جنوبی با کشف معادن جدید الماس در برزیل، میزانو مقدار الماس های صادر شده از این منطقه و وارد شده به اروپا منجر به تولید سنگین و چشمگیر جواهرات الماس شد.

از مطالعه تاریخ آن دوران (در قرن هجدهم) در اروپا این موضوع به دست می آید که، مردان طبقات بالای جوامع از قبیل درباریان به اندازه همسرانشان به گونه های متفاوت جواهرات علاقمند بوده اند (شاید هم کمی بیشتر).

از قبیل جواهرات مردانه ایی که در این عصر از تاریخ در سراسر جهان استفاده می شد و می شود به آن اشاره کرد، لوازم و بدن آویزهای مردانه مانند کلاه، کلاه خود، دستبند، زنجیر، ساعت، دکمه های الماس، سگک های کمربند و کفش، شمشیر با دسته نگین دار و غیره.

زیورآلات طرح جدید

انقلاب صنعتی اروپا رفته رفته آغاز شد و تاثیر آن در تمام صنایع به مرور خود را نمایان کرد، در دهه های میانی قرن 19 میلادی، گام ها و پیشرفت های مهمی در دنیای مد و نساجی در سراسر اروپا و متعاقبا سایر نقاط جهان شد.

در این دوره توسعه و تفاوت و خاص بودن در طراحی و تولید جواهرات بسیار مورد توجه قرار گرفت.

بعدها با پیشرفت هر چه بیشت و افزایش در تولید جواهرات، موسسات آموزشی در خصوص  طراحی و تولید زیورآلات نیز افزایش یافتند و نوسازی بسیار در آن اتفاق افتاد.

در این دوران که به عصر جدیدی بدل شده بود، شکاف ها و فاصله های بین هنرهای سنتی، صنایع دستی و هنر علمی طراحی در صنایع جواهرسازی کاهش یافت و پس از آن روز به روز طرح ها سبک های مدرن و جدیدی از انواع زیورآلات طراحی و تولید شدند و تا امروز آن روند رو به رشد ادامه یافته و از پیشرفت باز نه ایستاده است.

جهت ورود به مجله مراکز جواهرات جهان کلیک نمایید.

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test