ورود / ثبت نام
پروفایل سوابق سفارش خروج
خرید اینستاگرامی خرید واتساپی

دسته بندی کالاها

ورود/ثبت نام
شماره موبایل خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

قبلا ثبت نام کرده اید، یا رمز عبور خود را وارد، یا گزینه های زیر را انتخاب نمایید.
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید، نیازی به ورود مجدد نمی باشد، با انتخاب کالا و فشردن دکمه تکمیل سفارش، پروسه خرید را ادامه دهید.
0 تومان
پیگیری سفارش


بدلیجات چیست؟ انواع زیورآلات و جواهرات استیل، برنج، مس، پلاستیکی و ساخته شده از فلزاتی به غیر از طلا.

دیباچه ایی بر بدلیجات

در ایران همه ی آنچه بدن آویز (اکسسوری) هستند و از فلزاتی به غیر از طلا و نقره ساخته می شوند را بدلیجات گویند. ارزش مادی و معنوی انواع بدلیجات در ایران به شدت پایین تر از زیورآلات طلا می باشد.

در صورتی که این موضوع در کشورهای جهان اول اروپایی و آمریکایی به شدت به نحو و گونه ی دیگری است، عنوان دقیقی به مام بدل و بدلیجات در کشورهای دیگر موجود نمی باشد، بلکه برای مثال همان شرکتی دستبندی را از جنس طلا می سازد، همان نمونه دستنبد را از جنس متریل دیگر نیز می سازد.

گوشواره بلندگوشواره بلند سوراروفسکی


بدلیجات در کشورهای دیگر

معادل بدلیجات به انگلیسی؟  لازم است بیان شود تا برای مخاطبین دوست داشتنی عرض واضح شود که هیچ گونه کلمه و اصطلاح دقیقی که به توان آن را معادل بدلیجات دانست در جهان وجود ندارد که مفهوم دقیق این عبارت را برساند، اگرچه Imitation Jewellery می تواند برای این منظور در نظر گرفته شود.

ولی در اکثر فروشگاه‌های بزرگ زیورآلات دنیا به ویژه اروپایی و آمریکایی به جای اینکه یک تکه جواهر از جنس استیل را Imitation بدانند آن را به کمک جنس مواد اولیه اش می نامند،برای مثال عبارت دستبند استیل، خیلی رایج تر از دستبند بدل (Imitation Bracelet) است.

اصطلاح فیک را نمی توان به این مفهوم در نظر گرفت چرا که برندهای در سراسر جهان وجود دارند که در زیورآلات خود از متریالی به غیر از طلا استفاده می کنند و کپی و بدل هیچ برند دیگری را نمی ساند بلکه خود صاحب سبک در طراحی هستند، بنابراین شاید نوعی به احترامی است به این برندها که محصولات شان را فیک تلقی کنیم. 

در کشورهای اروپایی و آمریکایی یک قطعه زیورآلات می تواند از جنس طلا باشد، یا نقره، یا استیل، یا مس، یا برنج یا هر چیز دیگری، برای نمونه آنها به زیورآلات ساخته شده استیل هیچوقت بدل نمی گویند.

گوشواره بلند سوراروفسکی ستاره گوشواره بلند سوراروفسکی قلب و حلقه ستاره

همان طور که یک فلز به نام طلا وجود دارد و گران قیمت هست و می تواند برای ساخت اکسسوری مورد استفاده قرار گیرد، فلزات دیگری نیز وجود دارند که برای این منظور استفاده می شوند و ملاک جنس است نه چیز دیگری.

البته شاید به زور سرچ و جستجو بتوانیم یک از معانی کلمه Double را نیز بدل (یا عین ) ترجمه کنیم ولی باز هم نمی توان دقیقا آن را به معنی جنس بدل استفاده کرد.

جواهرات و زیورآلات طلا در اروپا و آمریکا:

همچنان که گفته شد فلزات زیادی برای ساخت زیورآلات در این کشورها وجود دارند که طلا نیز یکی از آن ها است. جالب است بدانیم سهم طلا در بازار زیورآلات و تن آویزها کمتر از 20 درصد می باشد.‌

بیشتر از فلزاتی مانند نقره، استیل، برنز و غیره به عنوان فلز پایه در ساخت اکسسوری استفاده می شود. (به اصطلاح ما) بدلیجات بیشتر از 80 درصد از سهم جواهرات را آنجا در اختیار دارد.

گوشواره حلقه

البته برای جلوگیری از تغییر رنگ (بدلیجات) آن ها نیز از روکش های مختلف استفاده می شود. برای مثال روکش طلا، روکش ، نقره و روکش رادیوم سه نوع آبکاری معروف می باشند، که بهترین آن ها روکش رادیوم می باشد.

در حقیقت روکش با فلز رادیوم از طلا بسیار معتبرتر و پایدارتر و البته گران تر می باشد.

زنجیر استیل زرد

به بیان روشن و به طور خلاصه فلز طلا در مردم کشورهای جهان اول به عنوان یک فلز اقتصادی شناخته می شود و کمتر در تزئینات از آن استفاده می شود.
برای مثال در کشور انگلستان طلای 9 عیار وجود دارد یعنی خلوص طلا را تا اندازه یک / سوم پایین می آورند.

اصطلاح بدلیجات از کجا آمده؟

بر خلاف کشورهای جهان اول و پیشرفته در کشورهای عقب افتاده و جهان سوم معمولاً از زیورآلات طلا استفاده می شود و کمتر از سایر فلزات استفاده می شود.

از این رو و از آنجایی که فلز قالب طلا می باشد و کلیه بازار های اکسسوری و تزئیناتی شخصی را تحت شعاع قرار داده است، معمولاً یا بهتر است بگوییم همیشه وقتی یک قطعه زیورآلات می‌ بینیم انتظار داریم که از جنس طلا باشد اگر نبود می گوییم بدل است.

گلگوش چشم زخم

یعنی اصل نیست، چون اصل از اول برای ما طلا تعریف شده است هر چه به غیر از طلا ببینیم می گوییم بدلیجات است.

از اینجا ست که کلمه بدلیجات و زیورآلات بدل وارد زبان عموم جامعه می شود و برای هر کس که استفاده کند نوعی جنس فیک به نظر برسد.

در صورتی که در هیچ کجای دنیای مدرن و کشورهای هایی که صاحبان و کاشفان دنیا هستند این موضوع اهمیتی نداشته و معمولا از جنس متریال مختلف زیورآلات و بدن آویز ها ساخته می شوند.

زنجیر استیل

کلمه بدلیجات آنقدر عادی شده که در دنیای مجازی یکی از پر تکرار ترین کلمات در زمینه جستجوی جواهرات و زیورآلات به شمار می رود.

اما از آنجایی که ما هم اهل همین کشور هستیم و همینجا بزرگ شدیم از همین فرهنگ پیروی می کنیم و کلمه بدلیجات را محترم می شماریم و در ادامه به انواع ئ تنوع مختلف بدلیجات معروف از نظر جنس مواد به کار رفته در آن ها می پردازیم.

جنس مواد اولیه بدلیجات:

می توانند از هرکدام از موارد و متریال ذیل باشند:
آهن
مس
برنز
نقره (برخی آن را در این قلمرو قرا می دهند و هرچه طلا نباشد را بدل می گویند.)
برنج
استیل
آلومینیوم

البته همه موارد فوق می توانند با فلزاتی مانند طلا و رادیوم آبکاری و روکش شوند و تا ظاهری زیبا و پر زرق و برق به خود بگیرند.

عوامل تاثیر گذار بر رنگ بدلیجات | سیاه شدن بدلیجات:

علت تغییر رنگ بدلیجات را می توان موارد زیادی دانست اما معروفترین آن ها عبارتند از:

گوشواره فانتزی پهن

1) آب: استیل با آب سیاه می شود.

2) هوا: رطوبت و شرجی موجود در هوا به مرور

3) مواد شیمیایی: خمیردندان، لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد شوینده از قبیل وایتکس، مایع ظرفشویی، مایع دست شویی وغیره .

4) عرق بدن: در افراد مختلف تاثیر عرق بدن بر زیورآلات متفاوت است، هر چه عرق شیمیایی تر باشد خورندگی بیشتری بر آبکاری بدلیجات دارد.

گل گوش الماس

5) استحمام: حمام کردن و استحمام طولانی مدت نیز از عواملی هست که می تواند به دلایل مختلف موجبات تغییر رنگ بدلیجات را فراهم کند.

6) ادکلن و عطر نیز حاوی مواد شیمیایی می باشد که می توانند تاثیر منفی بر بدلیجات داشته باشند.

7) الکل: این روزها که کرونا جولان می دهد و استفاده از مواد ضد عفونی کننده مانند الکل فراگیر شده است تغییر رنگ زیورآلات نیز بیشتر به چشم می خورد که دلیل اصلی آن الکل می باشد.

8) تماس و اصطکاک: تاثیر تماس و اصطکاک حاصل از برخورد مداوم بدلیجات و لباس، همچنین مجاورت با سایر الیاف پارچه و اجناس دیگر می تواند موجب سیاه شدن و تغییر رنگ بدلیجات شود.

بدلیجات رنگ ثابت:

منظور از بدلیجات رنگ ثابت، زیورآلاتی هستند که به آسانی تغییر رنگ ندهند، به طور کلی با شجاعت هر چه تمام تر می توان گفت برند بدلیجات ژوپینگ با کیفیت ترین اکسسوری لوکس و شیک موجود در بازار بدلیجات هستند.

گوشواره نقره
از آنجایی که شدت کیفیت بدلیجات ژوپینگ به مراتب بالا بودن و هست (از قدیم تا کنون)، معمولاً منظور از بدلیجات رنگ ثابت همان بدلیجات ساخته شده توسط کمپانی ژوپینگ است.

انواع روکش بدلیجات:

علاوه بر جنس پایه این نوع زیورآلات، روکش آن ها نیز از مباحث بسیار مهم کیفیتی می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد. قبلا نیز گفته شد بدلیجات می‌توانند به وسیله فلزاتی که در بالا بیان شدند، روکش شوند.

امیدواریم بتوانیم در مقاله های بعدی به موضوع انواع روکش بدلیجات و زیورآلات نیز بپردازیم.

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test