ورود / ثبت نام
پروفایل سوابق سفارش خروج
خرید اینستاگرامی خرید واتساپی

دسته بندی کالاها

ورود/ثبت نام
شماره موبایل خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

قبلا ثبت نام کرده اید، یا رمز عبور خود را وارد، یا گزینه های زیر را انتخاب نمایید.
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید، نیازی به ورود مجدد نمی باشد، با انتخاب کالا و فشردن دکمه تکمیل سفارش، پروسه خرید را ادامه دهید.
0 تومان
پیگیری سفارش


صنایع نقره و جواهرسازی در کدام شهرهای استان خوزستان بیشتر رونق دارند و مراکز فروش اینگونه زیورآلات کدام مناطق از شهرهای آن هستند؟

دیباچه ایی بر صنعت نقره سازی در استان خوزستان

جغرافیای ایران بزرگ به 31 استان تقسیم بندی شده و هر کدام از این ایالت ها صنایع دستی، سوغاتی، جواهرسازی و سایر کسب کارهای مخصوص خود را دارند.

نقره جات در هر کدام از استان های جنوبی، مرکزی، کویری و شمالی جایگاهی خاص برای خود دارند.

نقره سازی که امروزه به یک صنعت بزرگ تبدیل شده است، و دیگر نمی توان آن را به غرفه و کارگاهای کوچک محلی محدود کرد، در استان خوزستان نیز همچون سایر استان های کشور شخصیت خود را مطابق فرهنگ و رسوم این استان شکل داده است.

ست نقره الماس کاری شده نگین سبز


اگر چه شهرهای صنعتی استان خوزستان از قبیل بندر ماهشهر، اهواز، مسجدسلیمان و غیره در تمام کشور به صورت کاملا شناخته شده می باشند.

اما این شهرت به دلایل صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است و کمتر کسی شهرها و شهرستان های این استان را به خاطر صنایع دستی، جواهرسازی و سایر کسب و کارهای محلی آن ها می شناسد.

لذا بر آن شدیم در این مقاله صنایع دیگر از قبیل نقره سازی و جواهرسازی در استان خوزستان را به تصویر بکشیم تا چهره واقعی آن نمایان شود.

تاریخچه و خاستگاه اولیه این صنعت در این منطقه:

اهواز همان شهر شاپور بوده است و کمینه قدمت آن به دوران هخامنشیان و ساسانیان و پادشاهانی از قبیل شاپور و غیره بر می گردد.

گردنبند نقره ایتالیایی خاص

در دوران حکومت پادشاهی ساسانیان استان خوزستان یکی از مهمترین مراکز تجاری و سوق الجیشی بوده و بسیاری از کارهای حکومتی در این منطقه انجام می شدند.

شاید سکه زنی و ضرب سکه نزدیک ترین شغل به پیشه جواهرسازی و نقره سازی باشد که در دوران ساسانیان رونق بسیار داشته و در جغرافیای کنونی استان خوزستان بیش از شش مرکز ضرب سکه وجود داشته است.

این ضراب خانه ها اقدام به ضرب سکه های نقره و طلای ساسانی می کردند. حداقل شش مرکز شناخته شده ضرب سکه با علایم اختصاری مخصوص خودشان در این منطقه وجود داشته که به توسط متخصصین صنعت نقره سازی و طلاسازی در استان مشغول به فعالیت بوده اند.

این مراکز در شهرهای شاپور (اهواز)، اردشیر، پرات میشان، هرمزد، جندی شاهپور، ریو و غیره بوده اند.

دستبند نقره دخترانه شیک طرح دلفین ایتالیایی

بنابراین مشاهده می شود که قدمت نقره سازی در استان خوزستان به حداقل چند هزار سال پیش می رسد

مراکز جواهرسازی و نقره سازی در شهرستان های استان خوزستان:

خوزستان شهرستان های بزرگی دارد و در هر کدام از این شهرها حداقل یک بازار طلا فروشی وجود دارد که در آن مجموعه معمولا نقره سازی ها نیز به صورت کم و بیش وجود دارند.

اما شاید تخصصی ترین بازار جواهرسازی و نقره سازی در استان خوزستان را به توان بازار طلافروشی های اهواز دانست که در خیابان فردوسی (محدوده خیابان طالقانی) قرار دارد و در آن منطقه تقریبا اکثر غرفه های زیورآلات اهواز نیز وجود دارند.

البته شهرهایی مانند دزفول (جواهرسازی دزفول قدیم) و بازار اصلی شوشتر نیز نمونه مشابه ایی البته قدری کوچکتر از خیابان فردوسی اهواز هستند.

ولی به هر حال به اندازه کفاف مردمان آن شهرها صنعت نقره سازی گسترش و توسعه پیدا کرده است.

دستبند طرح پروانه

شایان ذکر است اگر بخواهیم این صنعت را در سایر شهرهای استان جستجو کنیم، به صورت کارگاهای تکی و تعمیراتی می توان نقره سازها و فروشگاه های مربوطه را به صورت پراکنده در اقسا نقاط استان پیدا کرد.

لازم به ذکر است محدوده اصلی نقره سازها در اهواز همان بازار شیطان (شیطون) هست که در سمت مقابل طلاسازی ها در خیابان فردوسی قرار دارند.

آری اصالت تاریخی ضرابخانه های دوران ساسانیان در شهرستان های شوشتر، اهواز دزفول و غیره را می توان در صنایع جواهرسازی این مناطق، البته با کمی تغییر شکل پیدا کرد.

چرا که طرح ها و نقش و نگارهای سنتی و تاریخی آن دوران جای خود را به زیورآلات، بدلیجات و نقره جات مدرن، اسپرت و فانتزی جدید داده است و این یک اصل انکار نشدنی ست که نه تنها در کشور ما بلکه در تمام جهان رخ داده است.

شیک ترین مدل های پلاک و گردنبند دخترانه
البته هنوز هم وجود دارند جواهرسازان سنتی کاری که اصالت خویش را حفظ کرده و طرح های باستانی از قبیل نماد فروهر، شیر و خورشید، چغازنبیل، نقش برجسته های کول فره و سایر نگاره های ایران و ایلام قدیم را بر روی دستبندها، انگشترها، گوشواره ها و سایر زیورآلات خود ترسیم می کنند.

آنان از این طریق رنگ بوی تاریخی خود را به رخ هنردوستان می کشند و مشتریان بی شماری را نیز از این طریق برای خود دست پا کرده اند.

کاش اما یکی پیدا شود و پایه پل های ساسانی در پل های ایجاد شده بر روی رودخانه کارون، و نقش برجسته ها و مجسمه های کاخ آپادانا در شوش را نیز به صورت نمادی بر انگشترها و گردنبندهای دست ساز و ساخت هنرمندان نقره ساز خوزستان ترسیم کند.

یا اینکه شاید جواهرسازی هنرمند پیدا شود، نگاره های روباز اشکفت سلمان، کول فرح و سایر میراث کهن دیار شهرستان ایذه بازمانده از تمدن ایلام گمشده را بر روی جواهرات مردانه و زنانه ترسیم کند.

پلاک نقره با سنگ سبز رنگ زبرجد

تلفیق صنایع دستی و جواهرات استان خوزستان:

ای خوش آن روز که یکی مرد هنرمند پیدا شود و نگارهای موجود بر وی میناکاری عا، ورشوبافی ها، قالی بافی ها، حصیربافی ها، خورجین بافی ها، گلیم و سجاده بافی ها، گیوه سازی ها، مس کاری ها و آهنگری های قدیمی و کل این نقش ها و نقوش را روی جواهرات و نقره جات نیز حکاکی کند.

تا بدین صورت تلفیقی از صنایع دستی و نقره سازی را رقم بزند، و با این کار از زوال نمادها و نشانه های باستانی این کهن سرزمین جلوگیری کند.

معتبرترین فروشگاه نقره و بدلیجات در استان خوزستان (اهواز، ماهشهر، دزفول و سایز شهرها)

فروشگاه اینترنتی باستان گوهر یکی از بزرگترین فروشندگان جواهرات و بدلیجات در سطح استان می باشد، که بدون واسطه و به طور مستقیم واردات انواع بدلیجات لوکس برندهای ژوپینگ، YSX، ZJ و غیره را انجام می دهد.

پلاک نقره فانتزی آبی رنگ

شایان ذکر است نقره سرای باستان گوهر اقدام به واردات انواع زیورآلات و اکسسوری ترک، ایتالیایی و اروپایی را به صورت منظم انجام می دهد و بزرگترین کلکسیون های مربوط به انگشترهای ترک مردانه و ایتالیایی زنانه را در انبارهای خود موجود دارد.

کلام آخر:

نقره سازی در استان خوزستان که مهد تمدن ایلام بزرگ است، یک دورانی بسیار پر رونق بوده و امروزه نیز در برخی از شهرهای آن (که در بالا به برخی از آن ها اشاره شد)، به صورت تخصصی دنبال می شود.

خرید پلاک نقره طرح پروانه با نگین آبی رنگ

اما شاید ریشه اصلی این صنایع در این منطقه از کشور به دوران ساسانیان و ضرابخانه های ضرب سکه بر گردد که بعدها به صنعت جواهرسازی تبدیل شده است.

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test