ورود / ثبت نام
پروفایل سوابق سفارش خروج
خرید اینستاگرامی خرید واتساپی

دسته بندی کالاها

ورود/ثبت نام
شماره موبایل خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

قبلا ثبت نام کرده اید، یا رمز عبور خود را وارد، یا گزینه های زیر را انتخاب نمایید.
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید، نیازی به ورود مجدد نمی باشد، با انتخاب کالا و فشردن دکمه تکمیل سفارش، پروسه خرید را ادامه دهید.
0 تومان
پیگیری سفارش


مجله شماره 1

سیاه و کدر شدن جواهرات نقره معزلی برطرف نشدنی؟ - روش های نگهداری از زیورآلات ساخته شده از این فلز، شیوه های خاصی دارد که در این مقاله به آن ها پرداخته خواهد شد.

سیاه شدن نقره: (چرا نقره سیاه می شود؟)

از جمله مواردی که در خصوص نگهداری زیورآلات نقره به ویژه گوشواره، انگشتر و دستبندهای نقره در این مجله بررسی خواهند شد موارد ذیل می باشند: 

1) دلایل کدر شدن اکسسوری نقره

2) رفع تیره و سیاه شدن نقره (سفید کردن نقره)

3) نقره 999 چیست؟ 

4) تاثیر آب و هوا بر جواهرات نقره

5) وجود ناخالصی در فلزه نقره جوا.هری

6) منظور از نقره 925 چیست؟ (نقره استرلینگ)

7) آلیاژ مس در نقره

8) تاثیر عرق بدن و دست 

9) اثر مواد شونده در نقره جات

10) تمیز کردن جواهرات سیاه شده نقره

دستبند نقره دخترانه، مدل بال فرشته


برای اینکه بهتر بتوانید سیاه شدن نقره را برطرف کنید بهتر است ابتدا علت آن را بدانید.

 از قدیم الایام تاکنون نقره به عنوان فلز دوم بازارهای مالی جهان شناخته می شود. هرچند این روزها با پیشرفت تکنولوژی استخراج فلزاتی حتی گرانبها تر آغاز شده و کشفیات جدیدی در خصوص فلزاتی پر بها تر (حتی از طلا برتر) صورت گرفته اما این فلز همچنان در اذهان عمومی به عنوان فلز دوم در بین فلزات گرانبها از قبیل طلا، برنز و غیره شناخته می شود.

انگشتر نقره دخترانه شیک مدل گل

 از این رو در این مقاله سعی شده تا روش های نگهداری و مباحث مربوط به علت تیره شدن نقره و روش های برطرف کردن آن به طور کامل و البته خلاصه شرح داده شوند.

رفع تیره وسیاه شدن نقره روش هایی خاصی دارد که برای درک بهتر آن بهتر است ابتدا موارد پیش نیاز مربوطه را دانست.

اما در خصوص دلایل کدر شدن و تغییر رنگ نقره باید اینگونه بیان کنیم که علت های متفاوتی می‌توانند موجب لکه دار شدن این نوع جواهرات و زیورآلات شوند، برای نمونه می توان به عمده ترین آن ها به شرح ذیل اشاره کرد:

دستبند بینهایت

البته شایان ذکر ست دلایل بسیاری می توانند باعث این امر (تیره شدن نقره) باشند ولی در اینجا به مهمترین آن ها که تا تاریخ چهاردهم شهریور ماه 1400 شناخته شده اشاره می‌شود.

نقره 999 چیست؟

بهتر است بدانیم که عیار نقره خام خالص 999 است یعنی 99.9 درصد از مواد تشکیل دهنده آن را خود نقره تشکیل می دهند و فلزات دیگر سهمی کمتر از 1 درصد در بافت مولکولی این نوع نقره دارند.

دستبند دخترانه نقره مدل نهنگ نقره خام معمولاً در شرایط محیطی و دمای معمولی محیط و منزل دچار لک گرفتگی و سیاه شدن نمی شود، البته این موضوع در مناطق جنوبی کشور مان کمتر صادق بوده و به علت رطوبت و شرجی بالای هوا ممکن است همین نقره نیز در هوای محیط بدون استفاده نیز سیاه شود.

تاثیر آب و هوا بر نقره

البته شرجی و گرمای هوا نیز میتواند تاثیر به سزایی در سیاه و تیره شدن نقره داشته باشد. که در جنوب کشور دمای هوا گاهی اوقات و در واقع اکثر اوقات به شدت بالا بوده و این موضوع می تواند فرآیند سیاه شدن نقره را سرعت بخشد.

انگشتر زنانه خاص

اما باید گفت که جای نگرانی ندارد و  نگران نباشید این تیرگی دائمی نمی باشد و قابلیت رفع شدن را دارد.

دلایل تیره شدن انگشتر و سایر زیورآلات نقره:

وجود ناخالصی در نقره:


نقره مورد استفاده در جواهرات زینتی (به عنوان زیورآلاتی از قبیل انگشتر ، دستبند، گردنبند، آویز، ست و نیم ست (نیمست) و سایر اکسسوری) معمولاً خالص و نقره عیار 999 نمی باشد.

انگشتر تک نگین بلند و نگین اطرافاز آنجایی که نقره و طلای خالص استحکام مکانیکی کمتری دارند سازندگان بدلیجات و زیورآلات مجبور به استحکام بخشیدن به این دو فلز می شوند.
این عمل بوسیله اضافه کردن آلیاژ فلزاتی مانند مس و برنج و البته گاهی فلزاتی دیگر به نقره 999 و تبدیل آن به نقره 925 صورت می پذیرد.

منظور از نقره 925 چیست؟

تعداد 1000 تکه مساوی را در نظر بگیرید که 925 تای آن نقره ست و 75 تای آن مس یا برنج، وقتی این 75 مس و آن 925 نقره را ترکیب می‌کنند نقره 925 بدست می‌آید.

انگشتر نقره خاصچرا نقره سیاه میشود؟ (به دلیل آلیاژ های استفاده شده در آن))


علت تغییر رنگ نقره 925 با آلیاژ مس:


مس تمایل زیادی به واکنش نشان دادن با هوا، رطوبت و غیره را دارد و پس از انجام واکنش تغییر رنگ می دهد و به رنگ سبز تیره در می آید در نتیجه موجب سیاه شدن انگشتر و نقره شما می شود.

انگشتر نقره دخترانه مدل طلا


علت تغییر رنگ نقره 925 با آلیاژ برنج:


آلیاژ برنج نیز پس از انجام واکنش با عوامل محیطی از قبیل عرق دست و بدن، هوا و غیره لکه هایی به رنگ نارنجی تیر ایجاد می‌کند.
بنابراین آلیاژ به کار رفته در نقره 925 یکی از دلایل سیاه شدن نقره می‌ باشد.

  • عرق دست و بدن:

از علت های دیگر تغییر رنگ نقره و سایر زیورآلات می‌توان به عرق بدن اشاره کرد که اسید موجود در آن همچنین نمک موجود در آن با آلیاژ های مس، برنج و ... موجود در اکسسوری مانند انگشتر نقره، دستبند نقره، گوشواره، گردنبندهای نقره واکنش شیمیایی نشان داده و به مرور زمان موجب لک زدن و تیره شدن نقره می شود.

انگشتر نقره نانه مدل قلب

  • مواد آرایشی و بهداشتی:

مواد و ترکیبات موجود در لوازم آرایشی بهداشتی آقایان و خانم ها نیز از قبیل علت های دیگر کدر شدن نقره می باشد.
کرم ها و سایر لوازم آرایشی دارای ترکیبات خاص از مواد شیمیایی هستند که وقتی رو بدن قرار می گیرند می‌توانند با عرق بدن و همزمان با نقره و آلیاژ های به کار رفته در آن واکنش نشان دهند و باعث تغییر رنگ نقره به ویژه انگشترهای نقره شوند.

انگشتر نقره زنانه بدون نگین (نگین ریز)

  • کلر موجود در آب:

کلر موجود در آب نیز از آنجا که یک عنصر اصلی شیمیایی می‌ باشد، به راحتی می تواند موجب تیره شدن نقره جات و سایر زیورآلات تزیینی گردد. البته میزان کلر اگه زیاد باشد به صورت مستقیم می تواند رنگ انواع بدن آویزها را تغییر دهد.

  • مواد شوینده:

مواد شوینده از قبیل آب ژاول (یا وایتکس)، تاید، سرامیک شوی ها و لکه برها نیز یکی دیگر از عوامل تغییر دهنده رنگ بدلیجات و سایر بدن آویزها می باشند.

انگشتر نقره مدل برگ درخت


قدرت تخریب برخی از این شوینده ها به قدری زیاد است که می‌توانند روکش رادیوم (رودیوم) روی نقره و بدلیجات را به سادگی از بین ببرند.
بنابراین در حفظ اکسسوری خود کوشا باشید.

  • اثر عطر، ادکلن و الکل بر روی بدلیجات:

مواد خوش بو کننده بدن از قبیل ادکلن و نیز دارای تأثیر مخربی بر بدلیجات و نقره جات هستند که البته بسته به میزان مواد شیمیایی استفاده شده در آنها این قدرت تخریب کمتر و بیشتر می شود.
موارد بالا تنها بخشی از عوامل مخرب زیورآلات هستند که به طور کلی بیان شدند. در ادامه روش های سفید کردن نقره و رفع تیرگی آن بیان می شود.

انگشتر دخترانه ظریف

خلاصه مطالب و ارائه راهکارهایی برای مشکل سیاه شدن نقره!

حال بایستی موارد زیر را در نظر بگیریم:

طرز نگهداری زیورآلات نقره:

انگشتر دخترانه جدید

در زیر خلاصه دلایل و سیاه شدن و روش های تمیز کردن نقره بیان خواهند شد.

خلاصه موضوع علت سیاه شدن نقره و سفید کردن نقره:

1) نگران سیاه شده اکسسوری نقره خود نباشید، زیرا برطرف می‌شود و مشکل خاصی ندارد.

2) تمام انواع نقره جات به مرور زمان دچار تیرگی و سیاه شدن می‌ شوند ولی با تمیز کردن سیاهی ها و کلیه لک ها پاک می شوند.

3) تنها نقره ایی که سیاه نمی شود نقره عیار 999 است که خالص خالص می باشد ولی به علت نرم بودن معمولا نقره خالص استفاده نمی شود.

4) جهت افزایش سختی نقره به آن مس یا برنج و یا موارد دیگر اضافه می کنند که دلیل اصلی تیره شدن نقره می باشند.

انگشتر تاج

تمیز کردن نقره سیاه شده:

1) اگر ماهی یک بار انگشتر یا سایر زیورآلات نقره خود را با پهنای انگشت شست به آرامی و با فشار کم پاک کنید سیاهی ها قبل از اینکه بر روی نقره شما لک بزنند تمیز شده و مشکل قبل از وقوع بر طرف می‌شود.
2) اگر زمان زیادی از سیاه شدن نقره شما نمی گذرد، بوسیله شیشه پاک کن و پارچه نرم به راحتی می تواند لکه های سیاهی را از بین ببرید.

انگشتر دخترانه بدل

3) استفاده از محلول نقره پاک کن، (محلول نقره شو). دستورالعمل مربوطه به روش استفاده بر روی آن نوشته شده. قیمت محلول مناسب و در حدود 25 هزارتومان است.

البته گفته می شود روش ها دیگری نیز برای سفید کردن نقره های سیاه شده وجود دارد از آن قبیل می توان به استفاده از خمیر دندان و برس نرم، جوش شیرین، آبلیمو و ... .

نتیجه گیری: 

استفاده از هر نوع زیورآلات و جواهرات از هر جنسی نیاز به نگهداری خاص خواد را دارد. بدلیجات تغییر رنگ می دهند، طلا مات می شود، استیل سیاه می شود، مس سبز می شود، آلومینیوم آبی می شود و در نهایت همه می دانیم که نقره نیز سیاه و تیره می شود.

علت اصلی این تغییر رنگ واکنش های شیمیایی فلزات خاص با مواد موجود در محیط می باشد.

هیچگونه جای نگرانی ندارد، سیاه شدن نقره روش هایی برای برطرف کردن دارد، که به کمک آن ها می توان جواهرات خود را به حالت اولیه و زمانی که خریدیم در بیاوریم.

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test