ورود / ثبت نام
پروفایل سوابق سفارش خروج
خرید اینستاگرامی خرید واتساپی

دسته بندی کالاها

ورود/ثبت نام
شماره موبایل خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

قبلا ثبت نام کرده اید، یا رمز عبور خود را وارد، یا گزینه های زیر را انتخاب نمایید.




کد یکبار رمز خود را وارد کنید

شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید، نیازی به ورود مجدد نمی باشد، با انتخاب کالا و فشردن دکمه تکمیل سفارش، پروسه خرید را ادامه دهید.
0 تومان
پیگیری سفارش


چرا بدلیجات در استان های سیستان بلوچستان، بندرعباس، کرمان، بوشهر، خوزستان و سایر استان های جنوبی ایران که مشرف به خلیج فارس هستند، بسیار پرطرفدار و محبوب هستند؟

مقدمه ایی بر امکان واردات اکسسوری از کشورهای همسایه

بدلیجات و زیورآلات البته که در تمام نقاط کشور از شمال تا جنوب ایران بزرگ هواداران بسیاری دارند و همواره مورد توجه آقایان و خانم های جوان و مسن تر ها نیز بوده اند.

نکته قابل توجهی که در این باره باید دقت کرد، اتصال به مرزهای کشورهای همسایه است که در جنوب ایران مبحث همسایگی معمولاً از طریق دریا برقرار بوده و کشورهایی نظیر عراق، قطر، عربستان، بحرین، عمان و امارات که یکی مراکز مهم تجارت جهانی است، از این طریق با استان های جنوبی ایران داری خط مرزی زیادی هستند.

محبوبیت جواهرات در جنوب کشور


فرهنگ همسایه بر ما تاثیر می گذارد و فرهنگ ما نیز وارد خانه همسایه می شود، و این یک اصل اساسی است.

خویشاوندی و همسایگی یکی از راه های تبادل فرهنگی در زمینه های مختلف است. امارات متحده عربی یکی از کشورهای است که در همسایه ایران قرار دارد و مردمان جنوبی ایران روابط زیادی با مردم این کشور عزیز دارند.

از اینرو لباس، زیورآلات، بدلیجات و غیره می توانند بین مردمان جنوب کشور و کشورهای مرزی تبادل شوند و بر روی سلیقه های یکدیگر تأثیر بگذارند.

دلیل محبوبیت بدلیجات

تاثیر پوشش و بدلیجات همسایگان جنوبی بر مردم استان های مرزی ایران

تاریخچه تبادلات فرهنگی از قبیل استفاده از زیورآلات و بدلیجات به سبک کشورهای جنوبی در ایران به دورانی بر می گردد که جغرافیایی بی رحم کنونی وجود نداشت و هیچ مرزی بین کشور ما و کشورهای همسایه وجود نداشت و همه جا ایران بزرگ بود.

بعدها که بین کشورها مرزها کشیده شدند و برادر را از برادر جدا کردند، امکان تردد بین مردم ایران و کشورهای همسایه کمتر شد ولی هیچگاه به طور کامل قطع نشد و از طرف مختلف خویشاوندان دو سوی مرزها خود را به یکدیگر رساندند و نگذاشتند ارتباط ها به طور کامل حذف شوند.

این ارتباطات و رفت و آمدها می تواند موجبات معرفی الگوهای جدید، تکنولوژی های نو، لباس های مد، زیورآلات به روز، بدلیجات ارزان و غیره را فراهم کند.

از آنجایی که قیمت انس جهانی طلا سال هاست که سر ناسازگاری گذاشته و به شدت رو به افزایش است، استفاده از بدلیجات به جای جواهرات طلا در حال رونق گرفتن هر چه بیشتر است.

کنار دریا جنوب

لذا متخصصان صنعت جواهرسازی در تمام دنیا به سمت استفاده از فلزات ارزان تر رفته اند و به پیشرفت های بسیار رسیده اند، به نحوی که در این راستا هر از چند گاهی شنیده می شود، در فلان کشور سبک جدیدی از بدلیجات ارزان قیمت مد شده است و این موضوع مردم سایر کشورها را نیز ترغیب به دانستن و داشتن این ترندهای جدید می کند.

در هر کشوری که یک مد بدلیجات جدید تولید می شود، با ارتباطی که مردم ش با کشورهای همسایه دارند آن ترند به سرعت وارد مرزهای دیگر می شود و موجب در دسترس شدن جدیدترین ها برای همه می شود.

زیورآلات باستان گوهر

چرا در جنوب ایران بیشتر از بدلیجات استفاده می شود؟

1) همسایگی می تواند همنشینی و هم سلیقگی به ارمغان آورد. با آن همه زمینه سازی که انجام شد، حال به این نکته می رسیم که ارتباطی که مردم جنوب کشور به ویژه استان های خوزستان، بندرعباس، هرمزگان، بوشهر، تا حدودی کرمان، شیراز و یزد با مرزهای خلیج فارس دارند و به آن سوی آب‌های آزاد دسترسی و دید بیشتری دارند.

لذا شاید دلیل استفاده هرچه بیشتر این مردم از بدلیجات و زیورآلات پهن، بزرگ و حجیم همچون آنچه در امارات و سایر کشورهای عربی وجود دارد، عالم همسایگی باشد.

2) هم خون و هم نژاد بودن می‌تواند دلیل دیگری برای محبوبیت بدلیجات در استان های جنوبی ایران باشد.

شاید خویشاوندی های که بین مردم اینور مرز و آن طرف مرز طی سالیان متمادی انجام شده، موجب شده باشد تا سلیقه مردم ایران در جنوب کشور به صورت موروثی به سمت بدلیجات حجیم و بزرگ، طلایی و زرد رنگ تمایل کرده باشد.

گردنبند بدلی الیزابت

آیا محبوبیت بدلیجات می تواند موروثی باشد؟

وقتی مادری به یک سمت و سو علاقه نشان دهد این احتمال وجود دارد که دختر او نیز به همان طرف کشیده شود. این خلاصه آنچه گفته شد می باشد.

با این مثال ادامه دهیم که تصور کنید یک مادر تمایل شدیدی به استفاده از بدلیجات زردرنگ و بزرگ دارد، لذا این احتمال به شدت وجود دارد که دختر او نیز طی سالیان چنین سلیقه ایی را در خود پرورانده باشد.

حال نظر به این که مردم جنوب ایران با مردم کشورهای همسایه فامیل می باشند، لذا این علاقه زنان جنوبی به بدلیجات می تواند به دلیل این وصلت های موروثی باشد.

به زبان دیگر خواهری در آن سوی مرز چه می پوشد و خواهری در این سوی مرزها چه می خواهد.

3) آه از این روزگار بی مروت که در دلیل سوم خود را نشان می دهد. یک دلیل دیگر برای محبوبیت بدلیجات در جنوب شاید این باشد، که درصد فقر در جنوب به مراتب بیشتر از شمال کشور است.

انگشتر بدلی بزرگ حجیم

یک لحظه و فقط برای یک بار این جسارت را به خودمان می دهیم و قدرت خرید مردم استان سیستان و بلوچستان در جنوب را با قدرت خرید مردم تهران مقایسه می کنیم، و هزاران بار استغفار می کنیم از درگاه خداوند بزرگ و مردم سیستان به خاطر این مثالی که می زنیم.

اینجا است که مشخص می شود جبر روزگار نیز می تواند دلیلی بر محبوبیت اجباری بدلیجات در جنوب شده باشد.

چرا که به وضوح روشن است و همگان می دانند که قدرت خرید و درصد فقر در جغرافیای نازنین جنوب ایران به طرز ناگواری پایین است و از این رو این مردم نازنین در راستای برآورده کردن آرزوهای خود به سمت بدلیجات معطوف شده باشند.

4) شاید به توان یک دلیل دیگر نیز برای علت محبوبیت بدلیجات در جنوب ایران آورد و آن جغرافیایی گرم و استوایی است که در این محدوده از کشورمان حاکم است.

تاثیر گرما و دمای جنوب بر محبوبیت بدلیجات

تعریق بیشتر می تواند بر روی جواهرات و بدلیجات تاثیر بگذارد، گرمای هوا، رطوبت هوا و کلی فاکتورهای دیگر وجود دارند که در مناطق جنوبی کشور وجود دارند و می توانند تاثیر زیادی بر روی بدلیجات داشته باشند.

چگونه می توان این موضوع را با عنوان دلیل استقبال مردم جنوب از بدلیجات ارتباط داد خیلی سخت است اما فقط همین را بدانیم که دمای استان های جنوبی از قبیل، خوزستان، بوشهر، بندرعباس، هرمزگان، بندرعباس و غیره همگی گرم و خشک یا گرم و مرطوب است.

اینکه چرا بدلیجات (Imitation Jewelry) در مناطق جنوبی کشور عزیزمان ایران نازنین بسیار محبوب تر از استان هایی که در نیمه شمالی کشور هستند، به طور کلی می تواند دلایلی از قبیل هم فرهنگ بودن مردم جنوب، شرایط آب و هوایی، نزدیک بودن به کشورهای عربی که مراکز اصلی استفاده و تولید بدلیجات هستند، و علت های دیگر را برای این موضوع در نظر گرفت.

ما نیز در جنوب ایران قرار داریم در میان گرما و آتش و شرجی، اما نزدیک به امارات عربی وسایر کشورهای عربی که در آن ها بدلیجات به نحو بسیار زیادی محبوبیت دارد، چگونه می توان ارتباطی بین گرما و جنوب بدلیجات ایجاد کرد نمی دانم اما همی اندازه می دانم که هر کجا گرما وجود دارد مردمی خون گرم دارد بدلیجات نیز به شدت پر طرفدار هستند.

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test