بهترین بدلیجات رنگ ثابت: سوالات متداول در مورد بدلیجات و نقره جات، چطور کیفیت زیورآلات را تشخیص دهم؟ تشخیص طلای اصل و غیر اصل؟ چگونه طلای اصل بخرم؟

سوال شماره 1: بدلیجات رنگ ثابت کدامند؟ 

برندهای مختلفی در زمینه انواع اکسسوری زنانه و مردانه در سراسر جهان مشغول به کار هستند، ولی بسته به قیمت محصولات ساخته شده آن ها، کیفیت و دوام رنگ شان متفاوت و بالا/پایین می شود.

برای مثال: 

برند ژوپینگ: به نظر بهترین و برترین برند بدلیجات از نظر دوام رنگ می باشد و معمولا اصطلاح رنگ ثابت را به این برند می گویند. یعنی وقتی یک نفر مشتری می پرسد رنگ صابت هستند یا خیر؟ منظور این است اگر بند شوپین باشند با خیال راحت می توان گفت بلی رنگ ثابت هستند.

سایر برندهای معروف بدلیجات که در رده دوم قرار دارند را می توان YSX، سواروفسکی، کارتیر، رولکس، مونت بلانک، تیفانی و ZJ را نیز یک پله نزول می دهیم و در رده سوم قرار می دهیم.

البته برندهای با کیفیت دیگری از قبیل Fashion Jewelry ، HUT-Jewelry و Stainless Steel نیز وجود دارند که در کیفیت همپای سایر برندها حرکت می کنند.

سوال شماره 2: چگونه نقره اصل را تشخیص دهیم؟ 

منظور از نقره اصل در واقع نقره 92.5 درصد خلوص نقره و 7.5 درصد سایر فلزات است. نقره خالص فقط نقره خام است، جواهرات نقره معمولا با عیار 925 ارائه می شوند. یعنی دارای 75 واحد (در 1000) ترکیبا غیر نقره از قبیل مس، برنز و غیره می باشد. پس هیچگاه به دنبال نقره 1000 یا همان 100 درصد خلوص نقره نباشید. چون استحکام مکانیکی نقره خالص پایین است پس آن را به میزان 7.5 درصد ناخالص می کنند و افزودنی از فلزات محکم تر اضافه می کنند تا حالت نرم آن بهبود بخشیده شود.

اما راه های تشخیص نقره اصل از غیر اصل؟

1) استفاده از محلول شورتر: متخصصین این رشته، معمولا کمی از این محلول را روی نقره می ریزند و بعد از چند دقیقه تغییر رنگ آن را مشاهده می کنند، رنگ جدید نقره مشخص می کنند که در چه عیار و چه فلزی با آن ترکیب شده است. البته کار متخصصین می باشد.

2) استفاده از آهن ربا: نقره هر چه خالص تر باشد کمتر به آهنربا می چسبد، در واقع نقره 925 ی که به روش های استاندارد و با فلزات مجاز و معتبر ترکیب شده است اصلا به آهن ربا نمی چسبد.

3) رنگ استیل: نقره ایی که ناخالصی آهن دارد، رنگش شبیه به ظروف استیل قدیمی می شود و به زودی آثار زنگ زدگی روی آن نمایان می شوند.

4) کدهای روی نقره: باید اعدادی شبیه 925، 800، 900 و مشابه آن باشند. گاهی حرف s به نشانه Sterling یا Silver نیز بر روی آن یا ابتدای اعداد حک می شود.

5) نرم تر بودن نقره خالص: با دنبندان گرفتن به آرامی خط دندان بر روی نقره اصل در می آید و کمی نرم تر به نظر می رسد.

6) سکه تقلبی: این روزها سکه های فلزی جدید را ذوب کرده و با کمی نقره ترکیب می کنند و به عنوان نقره قالب می کنند. لذا باید مراقب کلاهبرداران این رشته بود.

سوال شماره 3کیفیت بدلیجات در فروشگاه باستان گوهر است؟
درجه 1:
بدلیجات لوکس و شیکی هستند که در بازار با نام رنگ ثابت و برخی با عنوان تضمینی می فروشند.

درجه 2:
اجناسی که عموما ایرانی هستند و کیفیت شون خوب هست اگر درست مراقبت شوند تا چند سال دوام دارند.

درجه 3:
اجناسی با قیمت به شدت ارزان معمولا زیر 65 هزارتومان هستند، کیفیت خوب متوسط هست ولی مشتریان باید در نگهداری شان مراقب باشند.

انگشتر های درجه 1 و 2 و 3:
همه انگشترهایی که قیمت شون زیر 80 هزارتومان هست درجه 2 حساب می شوند و قیمت بالای 80 هزار تومن درجه 1 حساب می شوند.
همه انگشترهایی که زیر 50 هزارتومان تومان هستند درجه 3 محسوب می شوند.

النگو و دستبند درجه 1؛ 2 و 3:

همه دستبند و النگوهایی که قیمتی بالای 150 هزارتومان هستند، برندهای برتر خارجی هستند و درجه 1 ایران محسوب می شوند. همه دستبند و النگوهایی که بین 80 تا 150 هزارتومان تومان هستند درجه 2 محسوب می شوند.
النگو و دستبند زیر 80 هزارتومان درجه 3 محسوب می شود‌.

قانون کلی در مورد بدلیجات فروشگاه باستان گوهر:

1) اجناسی که زیر 100 هزار تومان قیمت دارند معمولا درجه 3 و درجه 2 (کیفیت نزدیک به درجه3) هستند.

2) اجناسی که قیمت شأن بین 100 تا 200 هزارتومان تومان هست درجه 2 محسوب می شوند.
برای مثال: محصولی با قیمت 100 هزارتومان کیفیت کمتری نسبت به همان محصول با قیمت 130 هزارتومان دارند.(درحالی که هردو درجه 2 هستند، هرچه قیمت کمتر شود کیفیت پایین تر می آید.)

3) درجه 1 ب: اجناسی با قیمت بالای 200 هزار تومان معمولا محصولات با کیفیت خارجی هستند.

4) درجه 1 الف: اجناسی با قیمت بالای 300 هزارتومان کیفیت عالی و درجه یک الف هستند، این گونه اجناس را برخی در بازار تضمین رنگ ثابت می کنند.

درجه 1 و 2 و 3 در برند:

🌿 برند ژوپینگ: محصولات برند ژوپینگ درجه 1 الف هستند، بهترین کیفیت و رنگ ثابت ترین ها، در واقع بازار کلمه رنگ ثابت را با نام ژوپینگ می شناسند.

🌿برندهای رولکس، کارتیر و مونت بلانک: کیفیت عالی درجه 1 الف ، تقریبا هم کیفیت جواهرات برند ژوپینگ هستند. در خریدشان خیالتان راحت.

🌿 محصولات برند YSX: بعد از ژوپینگ می توان آنها را در رده دوم قرار داد، از نظر کیفی رده دوم بازار هستند و خود دارای محصولات درجه 1؛ 2 و 3 هستند. همون درجه 3 هاش هم کیفیت شون خوب هست.

🌿 برند Z (زد جی) و برند Stainless steel؛ برند سوم بازار را شاید باید از بین این دو برند انتخاب کرد. در کل محصولات این دو برند هم کیفیت خوبی دارند و هم ثبات رنگ بالایی دارند.
برای مثال سرویس زنجیری زنانه شامل گوشواره، دستبند و گردنبند بسیار با کیفیت و رنگ ثابت می باشد‌.